Rozpočet iniciativy: 1 042 225,00 Kč (100 % z NF); Realizátor iniciativy: Probační a mediační služba; Partner iniciativy: Ředitelství Norské nápravné služby – Directorate of Norwegian Correctional Service; Doba realizace iniciativy: 1. 10. 2024 – 28. 2. 2025
Popis iniciativy
Bilaterální iniciativa v sobě zahrnuje tři klíčové aktivity:
1) studijní cesta do Norska k problematice práce s klienty v průběhu obecně prospěšných prací – sdílení zkušeností v oblasti výkonu alternativních trestů;
2) studijní cesta norských probačních pracovníků do České republiky k problematice práce s oběťmi trestných činů;
3) sdílení zkušeností v oblasti strategického plánování a identifikace společných výzev pro oblast probace v ČR a Norsku.
Iniciativa navazuje na rozvinutou bilaterální spolupráci mezi Probační a mediační službou a Norskou nápravnou službou z projektu Zpátky do života PDP3 (Norské fondy 2014-2021) a částečně z projektu Systém společného vzdělávání PDP1 (Norské fondy 2014-2021). Šíře vzájemných aktivit se v průběhu let 2020-2024 postupně rozšiřovala s ohledem na zájem obou stran, vzájemného obohacování a sdílení dobré zkušenosti z oblasti probace a mediace. Již v průběhu projektu PDP3 obě strany indikovaly zájem na další spolupráci i po ukončení projektu s ohledem na další témata, která je možné společně rozvíjet. Iniciativa představuje možnost, jak v započaté spolupráci pokračovat a vzájemné vztahy dále prohlubovat sdílením praxe z oblasti výkonu alternativních trestu, práce s oběťmi trestných činů a vypořádávání se s výzvami dnešní doby.
První aktivita se vztahuje ke snaze Služby inovovat výkon alternativního trestu obecně prospěšných prací v České republice, zvláště ve vztahu ke skupině klientů s tzv. speciálními potřebami (především se jedná o klienty se závislostmi, s psychickými poruchami, bez základních pracovních návyků apod.). K zajištění více individualizované péče o zmíněnou skupinu klientů se Služba inspirovala v norské praxi, kdy jsou pracovníci norské služby přímo na místě výkonu prací a zajišťují tak obdobu chráněného pracoviště (tzv. komunitní trest a výkon obecně prospěšných prací coby náhrady za finanční pokutu). Od března 2024 se česká Služba pokouší přinést podobnou praxi do českého prostředí za podpory Evropské unie (Evropského sociálního fondu).
Druhá aktivita se vztahu k rozdílnosti norské a českého systému ve vztahu k agendě práce s oběťmi trestných činů. Na české straně je Probační a mediační služba dle Zákona o obětech trestných činů (45/2013 Sb.) jedním z poskytovatelů pomoci obětem trestných činů. Kdokoliv se cítí být obětí trestného činu má možnost obrátit se na kterékoliv středisko Služby pro vyhledání odborné pomoci. Služba mimo jiné disponuje speciálními pracovníky, tzv. poradci pro oběti, kteří se na tuto agendu specializují. V rámci bilaterální spolupráce v průběhu projektu Zpátky do života, kdy se norští experti také blíže dostávali do kontaktu s českým systémem, projevila norská strana zájem o spolupráci v této oblasti s ohledem na malé zapojení Norské nápravné služby do práce s oběťmi trestných činů. Pro českou stranu bude realizace aktivity přínosná s ohledem na možnost srovnání výhod a záporů obou systému.
Třetí aktivita se zaměřuje na strategické plánování a přípravu systému probační a mediační služby na výzvy, kterým se v budoucnosti zřejmě nebude možné vyhnout. Česká i norská strana se v návaznosti na dříve realizovaná společná setkání nad problematikou strategického řízení shodly na prospěšnosti udržení vzájemného kontaktu v této oblasti, pokračování v rozebírání dalších témat a společném sdílení klíčových výzev, které je nutné v oblasti probace řešit (např. nástup nových technologií, včetně AI, duševní zdraví a probace, práce s pachateli sexuálně motivované trestné činnosti apod). V rámci třetí aktivity tak proběhne cesta českých zástupců do Norska a realizace společného workshopu v Praze. Výstupy workshopu české straně poslouží jako jeden z podkladů v rámci analytické fáze přípravy nové Koncepce rozvoje probace a mediace do roku 2032. Zároveň se váže k otázce spolupráce Probační a mediační služby a Norské nápravné služby v novém programovém období Norských fondů.
Norský partner iniciativy
Norská nápravná služba je součástí justičního systému Norského království, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti. Nápravná služba zajišťuje jak výkon trestu odnětí svobody, tak také agendu probace a výkonu alternativních trestů mimo vězeňský systém. Oproti českému systému je tak v Norsku vězeňská služba a probační služba integrována pod jednou státní organizací. Norská nápravná služba zároveň provozuje vlastní akademii (KRUS) poskytující vysokoškolské programy pro budoucí zaměstnance Služby, návazná školení a expertízu ve věcech vězeňského a probačního systému.
Kontakty – Projektový manažer Mgr. Matěj Křepinský, mkrepinsky@pms.justice.cz