Na pozvání norských kolegů a díky finanční podpoře Norských fondů se ve dnech 11. – 14. listopadu 2024 pracovníci projektu Podpora výkonu alternativního trestu obecně prospěšných prací zúčastnili studijní cesty do Norska, zaměřené na problematiku práce s klienty v průběhu obecně prospěšných prací – sdílení zkušeností v oblasti výkonu tohoto alternativního trestu. Pracovní setkání byla situována stěžejně na středisko ve městě Drammen, kde probíhalo seznámení se strukturou a systémem Norské nápravné služby, s pracovními podmínkami na středisku a zejména s přístupy při práci s klienty.
Velmi inspirativní byly návštěvy u poskytovatelů míst pro výkon trestu obecně prospěšných prací (OPP). Ať už se jednalo o běžného poskytovatele (místní charitativní organizace), či o pracoviště určené primárně pro klienty s tzv. speciálními potřebami (např. klienti bez základních pracovních návyků, se závislostmi apod.), kdy jsou pracovníci norské Služby přímo na místě výkonu prací a zajišťují vytvoření vhodných podmínek.
Právě doprovázení klientů se speciálními potřebami, kteří by u běžného poskytovatele (pod obcí, ve škole, sportovním klubu, či v neziskové organizaci) nebyli schopni samostatně trest OPP vykonat, je součástí práce osmi projektových pracovníků naší Probační a mediační služby. V české praxi se ukazuje potřeba doplnění stávající sítě poskytovatelů míst k výkonu OPP o možnost, aby někteří odsouzení mohli práce vykonat pod patronátem „terénních probačních pracovníků“. Norská praxe potvrzuje funkčnost tohoto modelu. Vytváří prostor pro výkon trestu OPP tam, kde běžný poskytovatel nestačí. A akcent na respektování individuality každého jednotlivého klienta a jeho případných speciálních potřeb výrazně přispívá k úspěšnosti naplňování vize, že trest má vést k pozitivní změně v životě klienta, čímž je snižována recidiva a zajišťována ochrana společnosti.